مهاجرت درناهای امید و رویا از تالاب فریدونکنار به سیبری آغاز شد
مهاجرت درناهای امید و رویا از تالاب فریدونکنار به سیبری آغاز شد

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: صبح امروز یکشنبه ١۴ اسفند ماه امید و رویا مهاجرت خود را از تالاب فریدونکنار ایران به سمت مقصد سیبری آغاز کردند.

پایگاه خبری ندای دانش به نقل از گیل فام ، حسن اکبری عنوان داشت: این دو درنای سیبری از نوار ساحلی دریای خزر پس از گذشتن از آسمان استان های مازندران، گیلان و اردبیل در کشورمان، به سمت کشور آذربایجان پرواز خواهند کرد.

وی اظهار داشت: این دو درنا احتمالا پس از مدتی استراحت در نخستین ایستگاه استراحت در مسیر مهاجرتشان در کشورآذربایجان، در امتداد رود ولگای روسیه به سمت کشور قزاقستان مهاجرت خواهند کرد و انشاء ا… اگر مشکلی پیش نیاید مدتی را نیز در یکی از تالاب های این کشور، به استراحت و تجدید قوا خواهند پرداخت و پس از آن در امتداد رود Ob روسیه به سمت مقصد نهایی خود درسیبری پرواز خواهند کرد.

اکبری گفت: با توجه به اینکه امید آخرین بازمانده از جمعیت غربی درناهای سیبری است، احتمال حذف مسير پرواز مهاجرت اين گونه به دليل احتمال مرگ آن مي رود که اين مهم، سال هاست موجبات نگراني متخصصان داخلي و خارجي را فراهم کرده است.

وی تصریح کرد: در همین راستا سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس وظیفه ذاتی خود مبنی بر حفاظت از گونه ها، تصمیم گرفت با توجه به اعلام آمادگی مركز تکثیر و پرورش درنا در کشور بلژيك (CBCC) برای اهدای یک قطعه درنای سیبری ، حتی الامکان با رعایت  پروتکل های بین المللی و تحت نظر مشاوران داخلی و خارجی، يك قطعه درناي پرورشي را وارد کشور نموده و در منطقه فریدونکنار رهاسازی نماید .

اکبری گفت: در گذشته درناهای سیبری جمعیت غربی، پیش از آغاز زمستان سخت قطبی،  برای زمستان گذرانی به تالاب فریدونکنار در ایران مهاجرت می‌کردند.

وی عنوان داشت: متخصصان محیط زیست امیدوارند امید و رویا بتوانند این مسیر سخت و دشوار را به دور از خطرات ممکن، پشت سر گذاشته و سال آینده به ایران بازگردند که البته  با توجه به مخاطرات فراوان در پیش رو، نباید انتظار خود را خیلی بالا ببریم  ولیکن سازمان حفاظت محیط زیست معتقد است که باید تمام تلاش خود را برای حفظ این جمعیت و مسیر مهاجرتی آنها بکار گیرد.

حسن اکبری گفت: از تمامی کارشناسان ، مشاوران ، محیط بانان عزیز ، دوستداران و فعالان محیط زیست ، رسانه ها و مخصوصاً اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران و همچنین سایر کسانی که تا این مرحله سازمان را در انجام این مهم یاری کردند صمیمانه تشکر می کنم و امیدوارم به لطف خدا نتیجه این تلاشها به ثمر نشسته و شاهد مهاجرت موفق امید و رویا در این روزهای پایانی سال باشیم .

وی گفت : سازمان محیط زیست از تمامی مردم و علاقمندان به حیوانات، طبیعت و محیط زیست خواهشمند است چنانچه در طی روزهای آینده، درناهای مذکور را در آسمان محل زندگی خود و یا در محلی در حال استراحت مشاهده کردند، به آن ها نزدیک نشده و مشاهدات خود را سریعا به ادارات محیط زیست استانی اطلاع دهند.
همچنین تقاضا می شود در صورت مشاهده درناها هیچ گونه تلاشی برای تهیه فیلم یا عکس از آنها صورت نگیرد، چرا که این پرندگان در دوران مهاجرت حساس بوده و ایجاد هر گونه استرسی ممکن است منجر به ایجاد اختلال در روند مهاجرت آنها شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی در پایان اظهار داشت: امیدواریم که با همکاری مردم عزیز و میهمان نواز کشورمان، این دو میهمان به سلامت از آسمان ایران به سمت مقصدشان پرواز کنند.

روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان