دستاوردهای مذاکرات ایران و عربستان
دستاوردهای مذاکرات ایران و عربستان

افزایش همکاری اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان و توسعه همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس برای مدیریت چالش‌های موجود از جمله دستاوردهای روابط ایران و عربستان خواهد بود.

سرویس سیاسی پایگاه خبری ندای دانش به نقل  ترشیز خوان؛ دبیر شورای امنیت ملی کشورمان با مشاور امنیت ملی عربستان در چین توافق نمودند که ایران و عربستان برای از سرگیری رابطه سیاسی اقدام نموده و بعد از دو ماه سفارتخانه های دو کشور بازگشایی شود.

در این بیانیه سه کشور اراده قاطع خود را جهت به‌کارگیری تمامی تلاش‌ها برای تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام نمودند.

دستاوردهای توافق بعمل آمده قابل توجه و مهم است. با این بیانیه و اقدامات در راستای تحقق آن روابط ایران و عربستان در تمامی سطوح بهبود و توسعه می یابد و توسعه ثبات و امنیت منطقه‌ای و افزایش همکاری اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان و توسعه همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس برای مدیریت چالش‌های موجود را به‌دنبال خواهد داشت.

یکی از مهمترین دستاوردها این است که؛ همواره تلاش می شد عربستان به‌عنوان بازوی آمریکا در منطقه برای فشار به ایران نمایش داده شود، حالا ایران و عربستان به توافقی مهم برای احیای روابط دست یافته‌اند؛ توافقی که با تدبیر دولت سیزدهم مبنی بر تقویت سیاست همسایگی و حذف آمریکا از فرایند شکل‌گیری آن به دست آمده است.

در واقع توافق صورت گرفته یک شکست بزرگ برای رژیم صهیونیستی و سیاست آمریکا مبتنی بر ایجاد شکاف و اختلاف در منطقه با هدف تضعیف جایگاه جمهوری اسلامی به حساب می‌آید.