به گزارش ندای دانش به نقل تجهیز نیوز، کمبود  مواد غذایی و سوءتغذیه در مالی به‌ طور گسترده ای   تغذیه کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که میزان کوتاه‌قدی (سوء تغذیه مزمن) در دهه گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته است، اما همچنان  نزدیک به ۱.۵ میلیون کودک زیر پنج سال […]

به گزارش ندای دانش به نقل تجهیز نیوز، کمبود  مواد غذایی و سوءتغذیه در مالی به‌ طور گسترده ای   تغذیه کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که میزان کوتاه‌قدی (سوء تغذیه مزمن) در دهه گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته است، اما همچنان  نزدیک به ۱.۵ میلیون کودک زیر پنج سال بین  ژوئن ۲۰۲۲ تا می ۲۰۲۳  از فقر شدید و سوِ تغدیه رنج میبرند.سالانه  تنها ۴۵۰۲۰ شغل جدید ایجاد میشود، در حالی که  نیروی  نیازمند به کار به طور متوسط ۳۰۰۰۰۰ افزایش می یابد.

USAID Feed the Future Mali Sugu Yiriwa به مردم مالی کمک می کند تا هم فقر و هم سوء تغذیه را ریشه‌کن کنند. از زمان راه اندازی آن در سال ۲۰۲۱،سوگو ییریوا ا  به۲۵۰۰ زن را در مناطق  جنگ زده  Mopti و Tombouctou مالی آموزش داده است. این زنان در شبکه ای متشکل از ۱۶۷ گروه عضو هستند   که برای مبارزه با سو تغذیه غذاهای محلی  مغذی و مغذی تولید می کنند. این گروه ها با حمایت Sugu Yiriwa، در زمینه  تولید، بازاریابی و فروش آرد غنی شده آموزش دیدند.علاوه بر این  Sugu Yiriwa  با مقامات منطقه ای و خدمات بهداشتی جامعه برای مبارزه با سوء تغذیه کودکان و ترویج  رژیم غذایی سالم همکاری می کند. اداره بهداشت منطقه ای، کیفیت آرد تولید شده توسط زنان کارآفرین روستایی را در تلاش برای افزایش دسترسی به غذاهای محلی مغذی، آزمایش و تایید کرد.

«پیش از این ، ما محصولات غنی شده خود را بدون رعایت قوانین بهداشتی و بسته بندی مناسب  تحویل میدادیم. فتوماتا کولیبالی، یکی از زنان کارآفرین از جنه، گفت: به لطف سوگو ییریوا، آموزش‌های زیادی دیدیم. از آن زمان تاکنون، تمامی فرآورده‌های تعاونی ما بسیار  بهداشتی است  وروش‌های مناسب برای فرآوری محصولات ما به‌ویژه آرد غنی شده به کار گرفته شده اند.  محصول شاخص ما در اینجا در Djenné آرد غنی شده است. فروش خوبی دارد و توسط دکتر ابوباکار سیدیبه، متخصص اطفال مرکز بهداشت اجتماعی جننه، به بیمارانی که کودکان  زیر پنج سال دارند و برخی زنان باردار توصیه شده است. این  دستاورد بزرگ  مایه افتخار ماست.»

USAID Feed the Future Mali Sugu Yiriwa اکنون از  گروه های زنان جهت خود مقاوتی و پایداری  حمایت میکند. سوگو ییریوا آرد غنی شده را مستقیماً از این زنان می خرد تا بین نیازمندان توزیع و کارآفرینی زنان را در مناطق دورافتاده مالی تقویت کند. Sugu Yiriwa تا به امروز ۱۴۰۰۰ کیلو از آرد غنی شده خود را به قیمت ۴۳۶۹۹ دلار (تقریباً ۲۷۰۰۰۰۰۰ FCFA) خریداری کرده و آرد را بین بیش از یک هزار زن باردار و شیرده توزیع کرده است. این  کار موجب  مبارزه با سوء تغذیه ، افزایش تقاضا  و توسعه بازارهای پایدار میشود. به گفته مریم کولیبالی، زنی باردار دارای کودکانی  در معرض خطر سوء تغذیه ،   دریافت آرد مغذی و غنی شده برای فرزندانش تحول زیادی ایجاد کرده است . “با آرد غنی شده ای که سوگو یریوا به ما داد، می توانم حداقل تا دو ماه آینده به فرزندانم غذا بدهم. امروز من عمیقاً سپاسگزارم. من بسیار خوشحالم و از USAID از صمیم قلب تشکر می کنم که سوگو یریوا را برای ما آورده است.”

 مترجم  و پژوهشگر حوزه آینده پژوهی :دکتر ملیکا ملک آرا