مرغان مهاجر، گیلان را بعنوان یکی از استان‌های دارای بیشترین جمعیت پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر در ایران مطرح کرده‌اند و افزایش این پرندگان و ماندگاری ۱۰ درصد از آنها در زیستگاه‌های استان، خوش خبری روز جهانی پرندگان مهاجر در ماه «می» را رقم زده است.

به گزارش پایگاه خبری ندای دانش به نقل گیل فام ، از سال ۲۰۰۶ به این طرف هر ساله دومین شنبه از ماه می و اکتبر روز جهانی پرندگان مهاجر شناخته می‌شود و هدف از این نامگذاری و برنامه‌هایی که به این مناسبت تدارک دیده می شود تأکید بر مشارکت فعال در حفاظت از پرندگان مهاجر است؛ برگزاری روز جهانی پرندگان مهاجر به منظور آگاهی مردم نسبت به درک اهمیت حضور پرندگان در محیط‌های طبیعی و ترغیب جوامع محلی به مشارکت فعال در حفاظت از پرندگان مهاجر است.
گیلان اگرچه یکی از کوچکترین استان های کشور است و ۹ دهم از مساحت کل کشور را تشکیل می دهد اما دارای پتانسیل‌های ملی و جهانی بسیار است و پرندگان که یکی از مهمترین شاخص‌های حیات وحش در دنیاست ظرفیت عظیم پرنده نگری را برای این استان رقم زده است؛ تعداد ۵۳۳ گونه پرنده در ایران وجود دارد که از این میان ۶۰ درصد از پرندگان کشور در گیلان مشاهده می‌شوند و تالاب‌های امیر کلایه، پارک ملی بوجاق و تالاب بین المللی انزلی بویژه پناهگاه حیات وحش سلکه، پناهگاه حیات وحش سرخانگل و منطقه حفاظت شده سیاه کشیم بیشترین میزان مهاجرت پرندگان را به خود اختصاص می دهند.

امنیت و پناه موجب افزایش و ماندگاری پرندگان مهاجر در گیلان

 

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل محیط زیست گیلان با بیان اینکه بر اساس آمار ها، میزان حضور پرندگان مهاجر در زیست گاه‌های استان نسبت به متوسط ۱۰ سال اخیر افزایش یافته است، گفت: امنیت و پناه (غذا و مسکن) ۲ عامل افزایش و ماندگاری پرندگان مهاجر در استان است.
حسین علی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این زمان از سال موسم بازگشت پرندگان مهاجر به سرزمین های خود تمام می شود اما نزدیک به ۱۰ درصد پرندگان مهاجر بدلیل جفت یابی، زادآوری، امنیت و پناه در زیستگاه های استان ماندگار شده اند.
وی اظهار کرد: برای مثال؛ تاکنون پرنده آنقوت با نام علمی Tadorna ferruginea پرنده‌ای از خانوادهٔ مرغابیان و زیرخانوادهٔ عروس‌ مرغابیان (Tadorninae) را در گله‌هایی هزارتایی در استان نداشته‌ایم اما امسال در پارک ملی بوجاق بالغ بر هزار تا آنقوت داشتیم که مهمترین عامل آن امنیت و فراهم بودن شرایط زیستگاهی است که بواسطه اقدامات انجام شده بهبود یافته است.
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل محیط زیست گیلان گفت:خوشبختانه چون در فصل بهار مردم درگیر کشاورزی می شوند تخلف شکار کمتر صورت می گیرد؛ لذا پرندگان احساس امنیت بیشتری دارند.
علی نژاد افزود: شکار در سال گذشته ممنوع بود و در زمان حاضر نیز در فصل ممنوعیت شکار قرار داریم اما با توجه به اینکه معمولا مجوزهای شکار در نیمه دوم سال صادر می شود هنوز مشخص نیست سازمان حفاظت محیط زیست در موسم شکار امسال چه تصمیمی اتخاذ می کند.