ماینده عالی دولت در استان گیلان از برگزاری جلسه هماهنگی با وزیر جهاد کشاورزی در خصوص خریداری برنج باقی مانده سال قبل از کشاورزان خبر داد و گفت: میزان برنج باقی مانده در دست کشاورزان گیلانی با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی خریداری می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ندای دانش به نقل گیل فام  ، دکتر اسدالله عباسی  در سخنرانی بین خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه بخش خشکبیجار با تبریک اعیاد سعید قربان و غدیر خم اظهار کرد: مردم مسلمان و همیشه در صحنه ایران اسلامی الحمدالله در طول ۴۴ سال گذشته دوران پیروزی انقلاب اسلامی با ایستادگی، شهامت و اعتقاد به پروردگار به خوبی مسیر موفقیت های ارزشمندی را‌ طی کرده اند.

وی با اشاره به نقش حضور مستمر مسئولان در روزهای مختلف سال و در بین مردم گفت: خدمت در بین مردم وظیفه مسئولان بوده و یکی از اهداف دولت سیزدهم هم توجه به همین امر است.

استاندار گیلان با تاکید بر احصاء مشکلات مختلف بخش خشکبیجار در طول یک‌و نیم سال گذشته، افزود: در طی چند ماه گذشته مناطق کشاورزی و ساحلی خشکبیجار مورد بازدید گرفته و جلسات متعددی در این خصوص در سطح استانی و‌ شهرستانی برگزار شده است.

دکتر عباسی مهمترین شغل مردم خشکبیجار را کشاورزی و تولید انواع محصولات باغی دانست و بیان کرد: اساس کار مردم در این منطقه کشاورزی، تولید برنج و سایر محصولات باغی بوده و بنده به عنوان یک کشاورز زاده از هیچ تلاشی برای رفع دغدغه این مردم دریغ نخواهم کرد.

وی با بیان اینکه بحران کمبود آب زراعی در سال گذشته بسیار شدید و بحرانی بود، تصریح کرد: سال گذشته شرایط ذخایر منابع آبی در گیلان حقیقتا بسیار بحرانی و وخیم بود به طوری که میزان آب ذخیره شده در پشت سد نصف شده بود ولی با یک مدیریت جهادی و با توکل به پروردگار توانستیم بحران کمبود آب زراعی را مدیریت کنیم.

نماینده عالی دولت در گیلان بیان کرد: اگر کشاورز زمین خود را آباد نکند با مشکل اقتصادی ، معیشتی و تولید مواجه می‌شود به این منظور با یک مدیریت و تلاش شبانه روزی نگذاشتیم کشاورز با بی آبی مواجه شده و اراضی شالیزاری خود را نشاء نکند.

دکتر عباسی با اشاره به کمبود قدرت برق در منطقه خشکبیجار افزود: عمده مشکلات مردم این منطقه مسئله برق و آب زراعی بوده و در همین راستا بخش اعظمی از مدیران ادارات کل از جمله مدیران شرکت توزیع برق، آب منطقه‌ای، آب و فاضلاب و جهاد کشاورزی را به این منطقه فرا خواندیم.

وی با تاکید بر لزوم توجه به تهیه اراضی لازم به منظور احداث ایستگاه‌های فشار قوی تولید برق در بخش خشکبیجار، بیان کرد: در خصوص قیمت اراضی در منطقه خشکبیجار، دولت نمی‌تواند فراتر از قیمت کارشناسی اعلام شده توسط دادگستری پرداخت کند.

افزایش مصرف برق در استان نگران کننده است

استاندار گیلان با ابراز نگرانی از افزایش مصرف برق در این استان در طی چند هفته اخیر، تصریح کرد: با اقدامی جهادی و همراهی مردم در فصل تابستان سال گذشته یک روز قطعی برق گذاشتیم ولی متأسفانه عده‌ای هرساله متخلف کابل‌های برق را دزدیده و برق منطقه خشکبیجار را با مشکل مواجه می‌کنند، از این رو باید دهیاری و نیروی انتظامی این افراد را شناسایی و با آنان بر خورد کنند.

دکتر عباسی با تکلیف به مدیران آب و فاضلاب در خصوص بررسی دلایل مشکل آب شرب در برخی از مناطق خشکبیجار، گفت: در یک منطقه از خشکبیجار مردم با مشکل آب شرب مواجه هستند که سریعا مدیران آب و فاضلاب باید در آن منطقه حضور یافته و بعد از بررسی های به عمل آمده علت مشکل آب را به استانداری اعلام کنند.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون دولت تا سه ماه بعد از برداشت محصول شالیکاران حق واردات برنج را ندارد، افزود: بعد از مشخص شدن میزان تولید برنج در کشور، نیازسنجی‌های لازم انجام شده و بر اساس نیاز جامعه دولت به منظور تنظیم بازار برنج‌ وارد کشور خواهد کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان ادامه داد: در سال گذشته به دلیل مشکلات ارزی قیمت برنج به طور جهشی با افزایش مواجه شد و در این بین کشاورز متضرر شده و برنج با قیمت بسیار زیاد به دست مصرف کننده رسید.

وی خواستار قیمت گذاری کالاها باید مورد بررسی قرار گیرد و دستگاه های نظارتی باید اقدامات لازم ‌را انجام دهند و در این‌خصوص فرماندار باید جلساتی را با شهردار و اعضای شورای اسلامی خشکبیجار برگزار کند زیرا در سال مهار تورم و‌ رشد تولید اجازه افزایش قیمت را به سودجویان در گیلان نخواهیم داد.

استاندار گیلان با انتقاد از وضعیت کیفیت پخت نان در این استان، بیان کرد: گندم را با کلی تلاش وارد گیلان کرده و در اختیار نانوا قرار می دهیم ولی متأسفانه کیفیت نان تعریف چندانی ندارد از این رو تمامی فرمانداران باید نظارت خود بر این مسئله را افزایش دهند.

قدردانی امام جمعه بخش خشکبیجار از حضور جهادی  استاندار گیلان در بین مردم

حجت‌الاسلام والمسلمین زمانی امام جمعه بخش خشکبیجار نیز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه عبادی سیاسی این بخش با قدردانی از اقدامات و همچنین حضور میدانی استاندار گیلان در مناطق مختلف گیلان، اظهار کرد: در سالیان گذشته سابقه نداشته که استانداری هر هفته و در روز جمعه در یکی از مناطق گیلان حضور یافته و به درد و دل مردم گوش فرا دهد، لذا حضور مستمر نماینده عالی دولت در گیلان در بین مردم بسیار به حل مشکلات جامعه کمک می‌کند.

دیدار چهره به چهره با نمازگزاران نماز عبادی سیاسی جمعه خشکبیجار

استاندار گیلان همچنین در راستای تکریم ارباب رجوع و برای شنیدن بدون واسطه مسایل و مشکلات مردم در حاشیه برپایی نماز جمعه خشکبیجار با نمازگزاران شریف نماز عبادی سیاسی جمعه این بخش دیدار و به مسایل آنان پاسخ داد. در این دیدار که جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی استان و شهرستان دکتر عباسی را همراهی می کردند؛ استاندار دستورات لازم جهت رفع و حل مسایل مطروحه را صادر کرد.

حضور در بین بازاریان، کسبه و بازدید از چگونگی اجرای طرح ساماندهی سواحل امین آباد و مروارید از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه دکتر عباسی به بخش خشکبیجار بود.