نماینده عالی دولت در گیلان با تکذیب برخی ادعاها در خصوص عدم اجرای طرح ساماندهی سواحل در نقاط آزاد شده، گفت: در برخی از شهرستان‌ها از جمله رضوانشهر، تالش، رشت، آستارا و چابکسر طرح سالمسازی دریا در نقاط آزاد شده در حال اجرا بوده و مردم در حال استفاده از این نعمت الهی هستند.

به گزارش پایگاه خبری ندای دانش به نقل گیل فام  ، دکتر اسدالله عباسی امشب در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه یک و خبر صدا و سیما در خصوص بررسی آخرین وضعیت ساماندهی سواحل شمال با بیان اینکه اجرای طرح آزادسازی سواحل یکی از اقدامات جهادی دولت سیزدهم در طول ۴۴ سال گذشته در حوزه ساحل بوده است، اظهار کرد: بعد از دستور ریاست محترم جمهوری در خصوص آزادسازی حریم ۶۰ متری دریا، این امر در اسرع وقت در سواحل گیلان انجام و در مرحله نخست نقاط مد نظر توسط دستگاه‌های اجرایی عقب‌نشینی شد.

وی با اشاره به اجرای طرح ساماندهی سواحل در نقاط آزاده شده در ساحل گیلان گفت: برای اجرایی کردن گام دوم( ساماندهی سواحل) جلسات متعددی را برگزار و پس از بررسی‌های لازم ۲۷ طرح سالمسازی دریا در ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی گیلان شناسایی شد.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم توجه مردم به حضور در نقاطی که طرح سالمسازی دریا در آن اجرایی شده است، افزود: چیزی حدود ۷۰۰ هتل آپارتمان، مجتمع‌های گردشگری دریایی و واحدهای بومگردی در سواحل گیلان وجود دارد و مردم با حضور در ۲۷ نقط شناسایی شده در سواحل قادر به استفاده از این طرح‌های گردشگری_دریایی بوده و هیچ مشکلی برای شنا در این نقاط وجود ندارد.

دکتر عباسی، یکی از اهداف دولت سیزدهم در خصوص اجرای طرح آزادسازی سواحل را خروج سواحل از انحصار دستگاه‌های دولتی دانست و تصریح کرد: در خصوص حریم ۶۰ متری آزاد شده در سواحل گیلان نقاطی که آزادسازی در آن شکل گرفت را به مردم واگذار کرده و از ظرفیت بخش خصوصی، شهرداری‌ و بخشداری‌ها استفاده کردیم تا ضمن ساماندهی، ایجاد اشتغال هم در آن مناطق انجام شود.

وی با بیان اینکه ۶۰۰ نجات غریق به همراه ۳۰۰ داوطلب هلال احمر در تمامی نوار ساحلی گیلان مشغول به فعالیت هستند، گفت: بعد از اجرای طرح آزادسازی سواحل، نقاط کم خطر شناسایی و با مشارکت مردم و هلال احمر طرح سالمسازی دریا به بهترین نحو اجرایی شد.

نماینده عالی دولت در گیلان با تکذیب برخی ادعاها در خصوص عدم اجرای طرح ساماندهی سواحل در نقاط آزاد شده، افرود: در برخی از شهرستان‌ها از جمله رضوانشهر، تالش، رشت، آستارا و چابکسر طرح سالمسازی دریا در نقاط آزاد شده در حال اجرا بوده و مردم در حال استفاده از این نعمت الهی هستند.

دکتر عباسی با بیان اینکه مردم و مسافران حق شنا در نقاط پر خطر سواحل را ندارند، گفت: در گیلان و از ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی، ۲۰۰ نقطه خطر آفرین شناسایی شد، از این رو مردم حق شنا کردن در این نقاط را ندارند.

وی با اشاره به نصب تابلوهای خطر در نقاط خطر آفرین در تمامی اراضی دریایی گیلان، بیان کرد: به فرمانداری و شهرداری‌ها تکلیف کردیم ۲۰۰ نقطه خطر آفرین و ۲۷ نقطه اجرای طرح ساماندهی سواحل را برای مردم با نصب تابلوهای مشخص کنند تا خدای نکرده شاهد غرق شدن شهروندان عزیز در نقاط پرخطر نباشیم.

استاندار گیلان از مستقر بودن نیروهای هلال احمر و پایگاه امداد و نجات در تمامی ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی این استان خبر داد و افزود: از  ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی موجود در این استان ۵۰ کیلومتر مربوط به نیروی دریایی و گمرک است و مابقی را مراقب و پایگاه امداد و نجات  را ساکن کردیم ولی از مردم درخواست دارم برای شنا به ۲۷ نقطه مشخص شده بروند.

دکتر عباسی با تاکید بر امکان‌پذیر بودن سرمایه‌گذاری موقت در حریم ۶۰ دریا و فقط در فصل تابستان، تصریح کرد: بخش های خصوصی برای سرمایه گذاری در سواحل در فصل تابستان به فرمانداری مراجعه کرده و این طرح‌ها در ستاد ساماندهی سواحل بررسی و مجوزهای لازم داده خواهد شد و هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان