مدیرعامل شرکت دشت مغان کیفیت بالای محصولات تولیدی را عامل موفقیت این شرکت در به دست آوردن بازار جهانی دانست.

به گزارش پایگاه خبری ندای دانش ، قاسم محمدی مدیر عامل شرکت دشت مغان در خصوص اقدامات شرکت برای تحقق شعار سال به خبرنگار سرویس اقتصادی افق تهران گفت: در شرکت کشت و صنعت دامپروری مغان بسته‌ای را تدارک دیده‌ایم که پیشنهاد می‌کنم سایر صنعتگران هم به آن توجه کنند. برای تحقق شعار سال کاهش هزینه و افزایش درآمد را سرلوحه کار قرار دادیم. افزایش درآمد با افزایش تولید ارتباط مستقیم دارد و اگر شما افزایش درآمد باشید می‌توانید بهره‌وری و راندمان را مطرح کنید. ما این را عملی کردیم و سرمایه را ۲۰ میلیارد تومان به ۴۵۰ میلیارد تومان رسید.

محمدی روند پیشرفت شرکت دشت مغان را این‌گونه توصیف کرد: زمانی که من شرکت را از بخش خصوصی تحویل گرفتم سهم حقوق ۱۶ میلیارد تومان بود، ۷۲ میلیارد تومان است. شرکت ما اصل چهل و چهاری است و این یعنی بانک به ما وام نمی دهد، سرمایه‌گذاری مشارکتی وجود ندارد و بخش خصوصی و دولتی به ما کمک نمی‌کند. یک ریال از منابع عمومی و دولتی استفاده نمی‌کنیم اما با همین روش یعنی کاهش هزینه و افزایش تولید تلاش کردیم عملکرد گندم را که  ۲/۳ در هکتار بود به ۷ تن برسانیم. سرانه تولید شیر ما ۵/۲۶ کیلو از هر گاو بود که امروز به ۳۵ کیلو رسیده است اما در حال حاضر به دلیل گرمای فصلی و سختی تأمین نهاده‌ها به ویژه سویا، جو و ذرت به ۳۰ کیلو رسانده‌ایم و تولید شیرمان را در  ۱۸۰ تا ۲۰۰ تن در روز تثبیت کرده‌ایم.

وی افزود: همه این اتّفاقات به این دلیل است که بسته یاد شده یعنی کاهش هزینه و افزایش درآمد را عملی کرده‌ایم. با تکیه بر تولید درآمد را بالا بردیم به این صورت که آب و نهاده‌ها را مدیریت کردیم.مهارت‌پذیری را در کارگرها با آموزش‌های لازم انجام دادیم و نگاه جهادی که رهبر انقلاب می‌فرمایند در زیرمجموعه ما جاری است. در مدیریت هم جوانگرایی کردیم و از جوانان دارای مدرک کارشناس ارشد به بالا و تجربه مناسب، استفاده کردیم.

محمدی اضافه کرد: من فکر می‌کنم در کشور هم این تکاپو جوانگرایی، تکنولوژی‌گرایی و صنعت‌گرایی وجود دارد. مثلاً در زمینه آب باید برویم به سمتی که بهره‌وری بالا داشته‌باشیم مثل گل‌خانه‌ها و آبیاری زیرسطحی. در صنعت لبنییات چهار نوع آبیاری نوین تجربه شده است که آخرینش تِیپ است که کارخانه‌اش در کشت و صنعت مغان موجود است به این صورت که از سایر هزینه‌ها کم کردیم و کارگاه تیپ را احداث کردیم که در کشور و منطقه به کشاورزان خرده‌پای روستایی هم کمک کنیم.

مدیر عامل شرکت دشت مغان درباره تأمین علوفه توضیح داد: پیش از این بیش از ۸ میلیارد برای نهاده‌های دامی پرداخت می‌کردیم الان به ۸۰ میلیارد رسیده است. برای حل این مشکل از قبل برای خرید نهاده از طریق وزارت کشاورزی و شرکتی دیگر اقدام کردیم. نوع کشت را در علوفه عوض کردیم و به نوعی جایگزین کردیم. سویا را به مرور زمان از علوفه حذف خواهیم کرد. میزان کشت علوفه را نسبت به زراعت اضافه کردیم. البته تولید شیر پایین آمده اما از طرف دیگر از مواردی که برای جبران در نظر گرفتیم تقریباً جواب گرفتیم.

این مدیر اقتصادی در ادامه گفت: در مرکز تغذیه دام تحول ایجاد کردیم و جلوی ۱۵درصد پرت را گرفتیم. این اقدام با حذف ترانزیت داخل مزرعه و آموزش‌های ساده‌ای که داده شد انجام پذیرفت. الان ما و همه دامداری‌های بزرگ تحت فشار هستیم و از دولت کمک خواسته‌ایم که این درخواست فقط برای خودمان نبوده است.

محمدی در خصوص حضور در بازارهای نوین بیان کرد: شیرخشک ما به عراق و پاکستان و افغانستان صادر می‌شود. نزدیک به ۶۰۰۰تن از میوۀ ما به بازار قفقاز می‌رود. ۹ قلم میوه سردرختی در کشت و صنعت مغان داریم. ۲۳۰۰هکتار زمین داریم که ۱۰۰۰هکتارش از بین رفته بود که ما با سرمایه‌گذاری ۵۰۰هکتار آن احیا شد.

مدیرعامل شرکت دشت مغان در خصوص حمایت دولت از صادرات توضیح داد: دولت خط مشی می‌دهد و نظارت می‌کند. کشت و صنعت مغان ردیف سه است که ردیف یک و دو یعنی شرکت‌های دولتی و خصوصی وام و سرمایه در گردش و مشارکت می‌گیرند. کشت و صنعت مغان تنها جایی است که نه وام می‌تواند بگیرد و نه از منابع دولتی و حمایت مالی دولت استفاده می‌کند چون اصل چهل و چهاری است. اما به با کار شبانه‌روزی و پایبندی به عهدمان با خداوند و استفاده از خط مشی خوب وزارت جهاد کشاورزی و کار خوب اعضای مجموعه محصولات با کیفیت تولید کردیم.

محمدی ادامه داد: به عنوان مثال وقتی شیرخشک مغانه را با کیفیت یک دنیا تولید کردیم تقاضا برای خرید پیدا شد و به بازار جهانی راه پیدا کردیم. بقیه محصولات را هم با توجه به کیفیت بالا تولید کردیم و توانستیم به باشگاه جهانی صادرات بپیوندیم دولت هم در امورات گمرکی و بانکی و تسهیلگری به ما هم مثل همه کمک می‌کند. الان در بازار روسیه و قفقاز هم حضور داریم.