معیار حب و بغض ها، امام حسین (ع) و دوستان و دشمنان آن حضرت است؛ معیار هیجانات و عواطف، حزن و شادی ائمه است و معیار تبری از دشمنان و تولی و پیوند با ولایت ائمه (ع) است.

به گزارش پایگاه خبری ندای دانش به نقل  ترشیز خوان؛  ریّان بن شبیب می گوید: در اوّلین روز محرّم به خدمت امام رضا علیه السّلام رسیدم، حضرت فرمودند: آیا روزه هستى؟ عرض کردم: خیر، فرمود: امروز، روزى است که زکریّا علیه السّلام پروردگارش را خواند و گفت: «رَبِّ هَبْ لِی مِنْ لَدُنْکَ ذُرِّیَّةً طَیِّبَةً إِنَّکَ سَمِیعُ الدُّعاءِ» (پروردگارا! فرزندى پاک به من مرحمت فرما، همانا تو دعاى بندگان را می شنوى / آل عمران ۳۸) و خداوند دعاى او را مستجاب کرد و به ملائکه دستور داد که به زکریّا – که در محراب در حال نماز بود – بگویند که خدا به تو یحیى را مژده مى‏ دهد، پس هر کس این روز را روزه بدارد و سپس دعا کند، خداوند همان طور که دعاى زکریّا را مستجاب کرد، دعاى او را نیز مستجاب مى‏ کند،

سپس فرمود: اى ابن‏ شبیب‏! محرّم ماهى است که اهل جاهلیّت به احترام آن، ظلم و جنگ را حرام کرده بودند ولى این امّت، احترام آن و احترام پیغمبر خود را حفظ نکردند، در این ماه اولاد او را کشتند و زنانش را اسیر کردند و وسائلش را غارت نمودند، خداوند هرگز این کارشان را نبخشد! اى ابن شبیب! اگر می خواهى گریه کنى، بر حسین بن علىّ ابن ابی طالب علیهما السّلام گریه کن …

اى ابن شبیب! اگر طوری بر حسین گریه کنى که اشکهایت بر گونه‏ هایت جارى شود، خداوند هر گناهى که مرتکب شده باشى؛ چه کوچک، چه بزرگ، چه کم و چه زیاد، خواهد بخشید.

اى ابن شبیب! اگر دوست دارى پاک و بدون گناه به ملاقات خدا بروى، به زیارت‏ حسین برو.

اى ابن شبیب! اگر دوست دارى با پیامبر اکرم صلى اللَّه علیه و آله در غرفه‏ هاى بهشت همراه باشى، قاتلان حسین را لعنت کن.

اى ابن شبیب! اگر دوست دارى ثوابى مانند ثواب کسانى که همراه حسین بن علىّ علیهما السّلام شهید شدند داشته باشى، هر گاه بیاد او افتادى بگو: «یا لَیْتَنِی کُنْتُ مَعَهُمْ فَأَفُوزَ فَوْزاً عَظِیماً» (اى کاش با آنان مى‏ بودم و به فوز عظیم می رسیدم).

اى ابن شبیب! اگر دوست دارى با ما در درجات عالى بهشت همراه باشى، در اندوه ما اندوهگین و در خوشحالى ما، خوشحال باش، و بر تو باد به ولایت ما، زیرا اگر کسى سنگى را دوست داشته باشد، خداوند در روز قیامت او را با آن سنگ محشور خواهد کرد.

پیام ها(راهبردهای) این روایت:

۱⃣. ارتباط با خدا با دعا و روزه و فراموش نکردن ايام الله ها.

۲⃣. حفظ حرمت ماههای حرام( حفظ حرمت ماههای حرام در هر زمانی اقتضای فقهی و اخلاقی خاص خودش را دارد)

۳⃣.  جهت گیری گريه ها و زیارت ها  به سمت امام حسین علیه السلام باشد.

۴⃣.معیار حب و بغض ها امام حسین علیه السلام و دوستان و دشمنان آن حضرت است

۵⃣. معیار هیجانات و عواطف، حزن و شادی ائمه است.

۶⃣. تبری از دشمنان و تولی و پیوند با ولایت ائمه علیهم السلام