نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر لزوم توجه دانشگاه ها به امورات پژوهشی در حوزه پسماند و محیط زیست، گفت: دانشگاه‌ها باید با محوریت نیروهای متخصص و علمی در حوزه محیط زیست و پسماند به حل این معضل کمک کنند.

به گزارش پایگاه خبری ندای دانش به نقل گیل فام ؛ اسدالله عباسی  در اجلاس سراسری شورای مرکزی اتحادیه دانشگاه و موسسه‌های آموزش عالی غیر دولتی ایران که به میزبانی موسسه غیرانتفاعی مهر آستان آستانه اشرفیه برگزار شد، با بیان اینکه دانشگاه های غیردولتی در توسعه آموزش عالی در کشور نقش ایفا کرده اند، اظهار کرد: دانشگاه‌هایی همانند دانشگاه آزاد اسلامی و مؤسسات دانشگاهی غیرانتفاعی یکی از بازوهای علمی توانمند برای علم و دانش و تربیت انسانهای نسل انقلاب هستند.

وی با اشاره نقش موسسات آموزش عالی غیردولتی در توسعه علمی کشور، گفت: سرمایه گذاری در حوزه علم و دانش حرکت به سمت پیشرفت و توسعه کشور بوده و این یک رسالت سنگین است که برعهده دانشگاه‌ها است.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم توجه رشد علمی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، افزود: توسعه دانشگاه و فراهم آوردن شرایطی مناسب برای تحصیل افراد یکی از اهداف انقلاب اسلامی است زیرا در دوران طاغوت تحصیل برای یک قشری خاص و مفرح بود.

عباسی یکی از برنامه‌های انقلاب اسلامی در سند تحول بنیادین را فراهم آوری شرایط تحصیل برای اقشار ضعیف کشور دانست و بیان کرد: امروز میزان صندلی های دانشگاه ها بیشتر از نیاز و تقاضا کشور است که این امر نشان دهنده توجه جمهوری اسلامی به تحصیلات دانشگاهی و عالیه می‌باشد.

وی با بیان اینکه توجه میان صنعت و دانشگاه بدون شک منجر به حل مشکلات و تکمیل پروژه‌های عمرانی می‌شود، تصریح کرد: ارتباط میان صنعت و دانشگاه بسیار به حل مشکلات کشور کمک می‌کند از این رو برخی از  دانشگاه ها باید به مزیت‌های نسبی جامعه هدف توجه کرده و رشته‌های تحصیلی مرتبط را وارد گیلان کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به مزیت‌های نسبی استان در حوزه‌های کشاورزی، گردشگری، جنگل، دریا و اقتصاد دریا، افزود: این موارد جزو مزیت‌های گیلان هستند که باید دانشگاه‌های استان به ویژه دانشگاه گیلان به این امر توجه کرده و سپس مشخص شود  که  به چه میزان نیروی علمی، کاربردی و عملیاتی در عرصه‌های کشاورزی، گردشگری، دریا و صنعت نیاز داریم.

عباسی با تاکید بر اهتمام دانشگاه‌های گیلان بر حل بحران جمعیت در گیلان، گفت: امروز گیلان با معضل جمعیت مواجه است از این رو دانشگاه های کشور و این استان باید با انجام اقدامات پژوهشی و ارائه راه‌خیلی مناسب به رفع این بحران کمک کرده و گزارش خود را به استانداری اعلام کنند.

وی با تکلیف به دستگاه‌های اجرایی به پرداخت یک درصد سهم پژوهشی به دانشگاه‌ها، تصریح کرد: بخش اعظمی از مشکلات استان در حوزه‌های زیست محیطی، پسماند، کشاورزی و گرشگردی با انجام کارهای پژوهشی به راحتی قابل حل است ولی این مستلزم پرداخت یک درصد سهم پژوهشی توسط دستگاه‌های اجرایی می‌باشد.

استاندار گیلان با ابرار خرسندی از حضور شرکت‌های فناور و  دانش بنیان در مرکز پارک علم و فناوری این استان، بیان کرد: پارک علم و فناوری گیلان‌ در حال توسعه بوده و نیروهای جوان علمی و متخصص می‌توانند با حضور در این مرکز به انجام کارهای علمی، تحقیقاتی و پژوهشی خود بپردازند و به آنان تسهیلات هم پرداخت می‌شود.

عباسی یکی از راه‌های توسعه استان در بخش‌های کشاورزی، صنعت، گردشگری و اقتصاد دریا محور را حاصل تلاش توانایی‌های فارغ التحصیلان دانشگاهی دانست و گفت: فارغ التحصیلان دانشگاه‌های کشور باید با علم و تخصص‌ خود به پیشرفت کشور و همچنین ایجاد اشتغال در حوزه‌های مختلف کمک کنند.

وی با بیان اینکه نیازهای سلولزی گیلان نباید از جنگل‌های استان فراهم شود، افزود: نیازهای کارخانجات سلولزی نباید از جنگل تغذیه کنند و به همین منظور صنعت زراعت چوب در استان را با بهره‌مندی از نیروهای جوان و متخصص، فعال کردیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه دوری دانشگاه‌ها از اقدامات کاربردی و عملی باعث کاهش نیروی کار در استان می‌شود، تصریح کرد:  بسیاری از کارخانجات گیلان به نیروهای کار نیاز دارند ولی با کمبود نیروی انسانی متخصص و ماهر مواجه هستیم که باید این خلاء توسط دانشگاه برطرف شود.
وی همچنین بیان کرد: دولت سیزدهم از همه توان خود برای حمایت از دانشگاه‌ها استفاده کرده و از هیچ تلاشی در این خصوص دریغ نمی‌کند لذا موسسات آموزش عالی غیر دولتی باید از رشته‌ های مرتبط با نیازهای استان استفاده کنند و ما هم در کنار آنان هستیم.

در این اجلاس  عمده ترین مباحث دانشگاه و موسسه‌های آموزش عالی غیر دولتی ایران با حضور اعضای شورای مرکزی اتحادیه آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

روابط عمومی و امور بین الملل استانداری گیلان