حال خوش پلنگ ایرانی در جنگل های گیلان
حال خوش پلنگ ایرانی در جنگل های گیلان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان از مشاهده یک قلاده پلنگ ایرانی در اراضی باغ چای ، در مجاورت مناطق جنگلی یکی از روستاهای بخش چابکسر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ندای دانش به نقل گیل فام , «حمزه عشوری » گفت :  تصاویر یک قلاده  پلنگ در اراضی باغ چای ، درمجاورت مناطق جنگلی یکی از روستاهای بخش چابکسر در شهرستان رودسر به تازگی توسط موبایل یکی از کشاورزان منطقه که مشغول چیدن چای بود، مشاهده و ثبت شده است.
وی با اشاره به شرایط اقلیمی بسیار مناسب گیلان بیان کرد: تنوع گیاهی و جانوری منحصربه‌فرد، اکوسیستم مطلوب و وجود امنیت در این مناطق، بهترین شرایط را برای زیست گونه‌های جانوری نظیر پلنگ، شوکا، خرس قهوه‌ای، گربه جنگلی، گراز و سایر جانداران فراهم کرده که به جرات می‌توان گفت در کشور بی‌نظیر است.
شایان ذکر است زیستگاه پلنگ با  زیستگاه طعمه های اصلی نظیر بز کوهی همپوشانی دارد . اما امروزه به دلیل گسترش فعالیت های اقتصادی ، کشاورزی و دامداری و توسعه سکونت گاههای انسانی در این عرصه ها ، زیستگاههای پلنگ مورد تهدید واقع شده است و این نمونه ناگزیردر مناطق نزدیک روستاها مشاهده می شود .
مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان در پایان از تلاش شبانه‌روزی محیط‌بانان و همراهی ساکنان جوامع محلی در حفظ گونه‌های ارزشمند تشکر کرد و ازهمه دوستداران طبیعت و حیات وحش درخواست کرد ضمن حفاظت از این گونه های کمیاب، درصورت مشاهده حیات وحش ازنزدیک شدن به آن خودداری کرده و چنین مشاهداتی را به نزدیکترین پاسگاه محیطبانی و یا اداره حفاظت محیط زیست اطلاع دهند تا مراتب سریعا و با حساسیت مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد .

برای مشاهده فیلم اینجا را کلیک کنید.