با ۱۰ انتخاب جذاب در محیط کار شاد باشیم
با ۱۰ انتخاب جذاب در محیط کار شاد باشیم

خوشحال بودن در محیط کار یکی از عوامل رضایت از کار است. داشتن یک کارفرمایی که محیط کار عالی فراهم می اورد یک گزینه است اما ممکن است کارفرمای خوب در همه جا وجود نداشته باشد. با یکسری انتخاب هایی که هر کس به صورت متعهدانه نسبت به خودش ومحیط کارش انجام می دهید می توان به رضایت در شغل رسید. در ادامه ۱۰ آیتم برای رسیدن به رضایت و خوشحالی در محیط کار پیشنهاد شده است. انتخاب کنید تا شاد باشید.

۱۰ آیتم مهم برای خوشحال بودن در محیط کار

خوشحال بودن در محیط کار یکی از مواردی است که هر کارمندی با توجه به گذاراندن یک سوم زمان خود در محل کار خواستار ان است. برای مثال کار در گوگل جالب به نظر می رسد. گوگل یک پیشرو در حوزه کاری است، کارفرمایان پر انگیزه ای دارد که با استفاده از امکاناتی نظیر غذاهای سالم و لذیذ رایگان، استخر شنا، دیوار صخره نوردی، بیلیارد، بازی های ویدئویی، پینگ پنگ و امکانات رختشویی محیط را دلپذیر میسازند. گوگل دوستدار حیوانات خانگی است. و حتی یک سالن بدنسازی برای کارمندان دارد و کلاس های ورزشی را ارائه می دهد.

کارفرمایانی مانند گوگل سعی دارند که بهترین مکانهای کاری را ارایه بدهند، و این تنوع و امکانات در محل کار  باعث می شود، کارمندان زمان بیشتری را در محل کار سپری کنند. و این مساله خود باعث به هم خوردن، تعادل کار و زندگی می شود. توجه داشته باشید حتی بهترین کارفرما با همه قدرتها و امکانات ممکن است برای همه خوب نباشد یا نتواند همه را در کار خوشحال کند.

کارفرمایان فرصتهایی بسیاری برای کمک به خوشحال بودن کارمندان در محل کار دارند. مشارکت و همکاری یکی از عوامل تولید شادی در میان کارمندان است و به عنوان یک اصل ضروری به حساب می اید که حتی می تواند بازده کارمندان را از بسیاری جهات افزایش دهید.

اما، مسئولیت اساسی برای تجربه خوشبختی در محل کار بر عهده خود کارمند است. می توانید شور و شادی خود را به محیط کار خود برسانید. در پایگاه خبری ندای دانش ۱۰ نکته معرفی شده که ممکن است به شاد بودن شما در محل کار کمک کند.

۱-انتخاب کنید، فرد شادی در محیط کار باشید

خوشبختی یک انتخاب است. شما می توانید در محیط کار خوشحال باشید. ساده به نظر می رسد، اما عملی کردنش سخت است. همه ما آرزو داریم، بهترین کارفرمای جهان را داشته باشیم، اما، قبول کنید که، ممکن است واقعا نداشته باشیم.

پس بیایید، در مورد کار خود مثبت فکر کنیم. جنبه هایی از کار را که واقعا لذت می بریم، به خاطر بسپاریم و از افراد منفی و شایعات جلوگیری کنید. همکارانی را که دوست دارید پیدا کنید و وقت خود را با آنها سپری کنید. انتخاب های شما در محل کار تا حد زیادی تجربه شما را بوجود می آورند. شما می توانید در محل کار خوشحال باشید.

خوشحال بودن در محیط کار

۲- کاری را انتخاب کنید که هر روز از انجام ان لذت می برید.

ممکن است شما شغل فعلی خود را دوست داشته باشید یا شاید دوست نداشته باشید. باور کنید می توانید چیزی را در شغل فعلی خود پیدا کنید تا ان را دوست داشته باشید.

به خودتان، مهارت ها و علایقتان نگاهی بیندازید و کاری را پیدا کنید که بتوانید هر روز از انجام آن لذت ببرید. اگر هر روز کاری را انجام دهید که عاشق آن هستید، کار فعلی شما خیلی بد به نظر نمی رسد.

۳-بر روی توسعه حرفه ای و شخصی خود کار کنید.

تنها شخصی که بیشترین تاثیر را بر روند حرفه ای شدن شما دارد خود شما هستید. مسئولیت رشد خود را بر عهده بگیرید. از رئیس خود کمک های مشخص و معنی دار بخواهید، اما براساس اهنگ شخصی خود برنامه و اهداف تان را پیش ببرید. اگر حرکت کنید، شانس بیشتری را برای رشد خواهید داشت و در صورت توقف فرصت های زیادی را از دست می دهید.

۴-شما مسئول دانستن انچه در کار شما اتفاق می افتد هستید

گاهی افراد شکایت دارند که  تمام انچه در شرکت اتفاق می افتد را نمی دانند. یا اطلاعات  مربوط به پروژه های گروه خود یا همکارانشان را بدرستی دریافت نمی کنند. آنها منتظر هستند تا رئیسشان اطلاعات را به انها برساند و چنین مساله ای به ندرت اتفاق می افتد.

چرا؟ چون رئیس مشغول انجام کار خود است و نمی داند شما نمی دانید. به دنبال اطلاعاتی که برای کارتان لازم دارید باشید. یک شبکه اطلاعاتی ایجاد کنید و از آن استفاده کنید. هر هفته یک جلسه با رئیس خود تنظیم کنید و برای یادگیری سؤال بپرسید. فقط خود شما مسئول اطلاعاتی هستید که دریافت می کنید.

۵-به صورت متناوب بازخورد بخواهید

ایا تابحال عباراتی مانند “رئیس من هرگز به من بازخورد نمی دهد، و من نمی دانم که چگونه کار می کنم.”  از خود پرسیده اید؟ با این گونه مسایل روبرو شوید. شما دقیقاً می دانید که چگونه کار می کنید و اگر نسبت به عملکرد خود احساس مثبتی دارید، فقط به دنبال شنیدن تایید رییستان هستید. اگر در مورد کار خود مثبت نیستید، به مورد بهبود کار خود فکر کنید.

حال زمان مناسبی برای گرفتن بازخورد از جانب رییستان است. به او بگویید که دوست دارید ارزیابی از کار شما داشته باشد. با مشتریان خود نیز صحبت کنید؛ اگر به خوبی به آنها سرویس بدهید، بازخورد آنها نیز تأییدکننده کار شما خواهد بود. توجه کنید که شما مسئول توسعه خود هستید.

۶-تعهداتی که می توانید انجام دهید را بپذیرید

یکی از مهمترین دلایل استرس و نارضایتی در کار، انجام ندادن تعهدات خود است. بسیاری از کارمندان وقت بسیاری را صرف بهانه گیری برای انجام ندادن تعهدات و یا نگرانی از عواقب انجام ندادن ان ها می کنند.

یک برنامه ریزی و سازماندهی برای خود داشته باشید که به شما امکان ارزیابی توانایی هایتان در انجام تعهدات درخواست شده را بدهد. اگر وقت ندارید داوطلب نشوید. اگر حجم کاری شما بیش از زمان و انرژی شما است، برنامه جامعی تهیه کنید و از رئیس بخواهید افرادی را برای کمک به شما قرار دهد. در باتلاق وعده های وعید فرو نرو.

۷-از منفی بافی جلوگیری کنید

شاد بودن در محل کار یک انتخاب است که با پرهیز از مکالمه های منفی، شایعات و افراد ناراضی تا حدی ممکن است. مهم نیست که چقدر احساس مثبتی دارید، افراد منفی غالبا تأثیر عمیقی بر روان شما دارند. اجازه ندهید که مارهای منفی شما را نیش بزنند.

۸-شجاعت را به صورت حرفه ای را تمرین کنید

ممکن است شما هم مثل اکثر مردم، درگیری را دوست نداشته باشید. شاید به این علت است که هرگز نحوه مشارکت در درگیری را بصورت درستی آموزش ندیده اید. بنابراین به احتمال زیاد درگیری را مساله ای خطرناک و مضر می دانید. درگیری می تواند منفی باشد، اما اگر به درستی مدیریت شود، می تواند به رسالت کاری و دید شخصی تان کمک کند.

چالش و درگیری می تواند به موفقیت در خدماتی که به مشتریان ارایه می دهید و یا محصولاتی که ایجاد می کنید منجر شود. افراد خوشحال هدف خود را در کار انجام می دهند. چرا باید اجازه دهید شجاعت حرفه ای کم شما را از رسیدن به اهداف و رویاهای خود باز دارد؟ پس با چالش ها رو به رو شوید.

۹-دوستی کنید

دوستی یکی از عوامل خوشحال بودن در محیط کار

مارکوس باکینگهام و کورت کوفمن در کتاب برجسته خود، “اول، همه قوانین را بشکن: آنچه بزرگترین مدیران جهان به طور متفاوت انجام می دهند“، دوازده سؤال مهم را بیان می کنند. کارمندانی که به این سؤالات پاسخ مثبت دادند، نشانگر با انگیزه بودن و رضایت از محل کارشان است.

یکی از سؤالهای مهم این بود که “آیا بهترین دوستتان در محل کارتان است؟” دوست داشتن و لذت بردن از حضور همکاران نشانه‌ یک تجربه کاری مثبت و شاد است. برای آشنایی با آنها وقت بگذارید. ممکن است حتی آنها را دوست داشته باشید و لذت ببرید. افراد این شبکه دوستانه پشتیبان، همکاران و حتی حامیان  خوبی هستند.

۱۰-اگر در همه موارد این موارد شکست بخورد ، جستجوی شغل جدید به شما لبخند می زند

اگر همه این ایده ها شما را در محل کار خوشحال نمی کنند، وقت آن است که دوباره کارفرما، شغل یا کلا حرفه خود را ارزیابی کنید. شما نمی خواهید زندگی خود را صرف انجام کارهایی کنید که در یک محیط کار غیر دوستانه انجام می شوند و از آن متنفر هستید.

محیط های کاری تغییر نمی کنند. اما کارمندان ناراضی بیشتر ناراضی می شوند. شما می توانید درحالیکه لبخند می زنید تمام زمان های غیر کاری خود را صرف جستجوی شغل کنید. زمان کمی طول می کشد تا با یک لبخند بزرگ بتوانید کار خود را ترک کنید.

تا شاد باشید.

  • منبع خبر : منبع: سوزان،م ،(۲۵ جون ۲۰۱۹)